Gabinet Bukowiec
Bukowiec, ul. Sienkiewicza 4, 95-006 Brójce
T: (+48) 608 000 028
Gabinet Łódź
ul. Piasta Kołodzieja 17, 92-413 Łódź
T: (+48) 793 788 666, (+48 42) 670 70 10

Plastyka dziąsła, czyli nie taki diabeł straszny

"Chirurgia plastyczna dziąseł wiele dziś może zmienić estetycznie. Chodzi o tę idealną estetykę biało-różową, czyli proporcje części białej zębów do różowej - dziąseł. Naturalny, piękny efekt."

| |

Zabieg a niepokoje pacjentów

Na samym początku musze napisać, że pacjenci boją się tej nazwy. „Przeszczep dziąsła” kojarzy im się poważnie i zazwyczaj reakcje są bardzo podobne - większy lub mniejszy niepokój. Tym czasem zabieg odbudowy dziąsła wykonałem już setki razy i fakty są takie, że zazwyczaj  nie ma po nim powikłań, pacjenci goją się bardzo dobrze, a efekty lecznicze, ale również te estetyczne są wspaniałe. Osobiście traktuję przeszczep dziąsła jak zabieg standardowy, i podkreślam, naprawdę nie ma się czego bać.  

Leczenie implantologiczne a plastyka dziąseł

W przypadku leczenia implantologicznego zabieg przeszczepu dziąsła wykonujemy, gdy nie ma jego odpowiedniej ilości w miejscach, gdzie będzie znajdował się implant wraz z koroną protetyczną. Wyjaśniając: pod dziąsłem jest ruchoma błona śluzowa, jeśli zostawilibyśmy tylko ją bez odbudowy brakującego dziąsła, to będzie nam bardzo trudno zadbać o właściwą higienę wokół tego implantu. Dziąsło jest mniej wrażliwe na takie czynniki jak szczotkowanie, nitkowanie, więc jeśli nie ma jego odpowiedniej ilości, bezdyskusyjnie należy je odbudować. I tę procedurę najczęściej wykonuje się w żuchwie w odcinkach bocznych, no i praktycznie zawsze przy wszelkich zabiegach regeneracyjnych kości (notabene plastykę dziąsła wykonujemy podczas gojenia kości).

Czyli sytuacja pierwsza: odbudowa dziąsła w odcinkach bocznych, której efektem ma być lepsze funkcjonowanie oraz wsparcie poprawnej higiena jamy ustnej, co w przypadku implantów jest kluczowe. Natomiast w odcinku przednim - oprócz zębów widać także dziąsła. Trzeba tak wykonać całą pracę, żeby implant, a raczej korona na implancie wyglądała jak własny ząb. A dziąsło zasadniczo wspiera całą estetyczną część zabiegu. W stomatologii nazywamy to chirurgią plastyczną dziąseł. Z reguły zajmują się nią periodontolodzy. Jeśli połączymy te wszystkie elementy jednej pracy - zabiegi implantologiczne, protetykę oraz plastykę dziąseł  to jesteśmy w stanie uzyskać niesamowite efekty estetyczne. Wielokrotnie pokazywałem fotografie z wykonanego leczenia połączonego z plastyką dziąseł - pacjenci nigdy nie  potrafili powiedzieć, który ząb jest własny, a który to korona na implancie. I dentyści też mają z tym problem. To wszystko świadczy o bardzo dobrze wykonanej pracy.  

Czasem brakuje też dziąsła przy własnych zębach. Zabieg plastyki dziąseł wykonujemy np. przy recesji i jesteśmy w stanie pozyskać wygląd zębów i dziąseł, taki jaki był pierwotnie, przed wszelkiego rodzaju urazami czy zapaleniami. To jest temat bardzo mi bliski i mam w nim wieloletnie doświadczenie. Prowadzę również kursy dla innych dentystów właśnie z plastyki dziąseł. To temat, który znakomicie łączy się z implantami. Bo trzeba pamiętać, że czasami nie wystarczy tylko dobre leczenie protetyczne po wszczepieniu implantów, np. w przypadku pacjentów, którzy uśmiechają się wysoko (pokazują dziąsła).

Chirurgia plastyczna dziąseł wiele dziś może zmienić estetycznie. Chodzi o tę idealną estetykę biało-różową, czyli proporcje części białej zębów do różowej - dziąseł. Naturalny, piękny efekt.

Autor artykułu: lek. dent. Paweł Porczyk

Wróć