Zdjęcie (po lewej stronie) przedstawia częściowo zatrzymane ósemki. W miejscach, gdzie fragmenty koron były widoczne w jamie ustnej, gromadziły się resztki pokarmowe, powodując próchnicę. Pacjent nie miał objawów bólowych, ale to najprawdopodobniej byłyby tylko kwestią czasu. Drugie zdjęcie już po chirurgicznym usunięciu zatrzymanych ósemek - wykonano na wizycie kontrolnej. Więcej o zębach o usuwaniu zębów zatrzymanych przeczytaj na naszym blogu w artykule: Wsparcie chirurga w zabiegach stomatologicznych.
Na zdjęciu widoczne zęby nadliczbowe w kości żuchwy (łuk dolny), które ortodontka zaleciła usunąć oraz zatrzymaną czwórkę (łuk górny, na zdjęciu - po prawej stronie), którą ortodonta sprowadza do prawidłowej funkcjonalnej pozycji w łuku - po chirurgicznym jej odsłonięciu.
Pacjentka zgłosiła się do gabinetu, chcąc poprawić estetykę uśmiechu. Badanie wykazało bruksizm oraz chorobę okluzyjną, w wyniku których Pacjentka miała wyraźnie starte zęby oraz od długiego czasu odczuwała dolegliwości bólowe. Estetykę zębów poprzedziliśmy najpierw leczenem, które pozwoliło te dolegliwości usunąć. Zastosowanie bondingu nie tylko poprawiło estetykę zębów, ale również pozwoliło na odzyskanie ich funkcji w zgryzie. Na koniec, by poprawić estetykę uśmiechu - w odcinku przednim - wykonano wysokiej jakości licówki kompozytowe szwajcarskiej firmy Componeery. O zaletach bondingu oraz estetycznym rozwiązaniu, jakim są licówki przeczytasz więcej już wkrótce na naszym blogu.