Gabinet Bukowiec
Bukowiec, ul. Sienkiewicza 4, 95-006 Brójce
T: (+48) 608 000 028
Gabinet Łódź
ul. Piasta Kołodzieja 17, 92-413 Łódź
T: (+48) 793 788 666, (+48 42) 670 70 10

Ortodoncja
- uśmiech do korekty

Aparaty ortodotyczne to dziś nie tylko skuteczny sposób na korygowanie różnego rodzaju wad zgryzu, ale dowód, że coraz wiecej osób patrzy na zdrowie zębów w perspektywie długoterminowej. Do lamusa odeszły czasy, kiedy aparat wywoływał zakłopotanie. Dziś noszenie aparatu jest modne!

Przyczyny wad zgryzu są bardzo różne. Często wykształcają się w pierwszych latach życia z powodu złych nawyków, jak ssanie palca, wciąganie policzków, obgryzanie paznokci. Czasem ujawniają się podczas zmiany zębów mlecznych na stałe. Są to wszelkie odstępstwa od prawidłowej budowy i funkcji zębów, które powodują zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu jamy ustnej, czyli oddychaniu, mówieniu czy jedzeniu.

Wady zgryzu można podzielić na podstawie płaszczyzny, na której występują. Mamy zatem wady zgryzu pionowe, poziome lub poprzeczne. Te pierwsze oznaczają nieprawidłowe położenie względem siebie dolnego i górnego łuku zębowego. Wady poziome charakteryzują się tym, że zgryz jest nienaturalnie otwarty. Wady poprzeczne występują wtedy, gdy zęby górne i dolne nachodzą na siebie w nieprawidłowych konfiguracjach. Wszystkie one wymagają konsultacji z lekarzem ortodontą i podjęcia leczenia.

Na co warto zwrócić uwagę?

Wady zgryzu mogą się pojawić już we wczesnym dzieciństwie. Jeśli zauważysz u swojej pociechy lub u siebie zjawisko stłoczenia zębów, które mają różną wielkość lub jeśli zobaczysz między zębami nienaturalne szpary, skonsultuj się ze stomatologiem. Zaplanuj wizytę również wtedy, gdy po wypadnięciu zęba mlecznego, nie widzisz o swojego dziecka zawiązków zębów stałych. Im wcześniej wady zgryzu zostaną zdiagnozowane, tym krótszy będzie proces leczenia.

Sposoby leczenia wad zgryzu

Leczenie wad zgryzu opiera się na wykorzystaniu specjalnych aparatów ortodontycznych. Do wyboru masz całą gamę aparatów, które różnią się między sobą technologią i czasem leczenia. Do dyspozycji Pacjentów pozostają aparaty stałe i ruchome. Jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań na rynku jest też zastosowanie dyskretnych, przezroczystych aparatów nakładkowych, które korygują wady i są niewidoczne dla otoczenia.

W ostatnim czasie ortodoncja stała się modna. Celebryci, gwiazdy bez skrępowania uśmiechają się, ukazując na swoich zębach aparaty ortodontyczne. Stały się one w ogólnym odbiorze wyrazem dbałości o swój wygląd. Aparaty ortodontyczne dziś nikogo już nie rażą, a przy tym z pewnością są najlepszym sposobem na korektę wad zgryzu.

Wróć