Gabinet Bukowiec
Bukowiec, ul. Sienkiewicza 4, 95-006 Brójce
T: (+48) 608 000 028
Gabinet Łódź
ul. Piasta Kołodzieja 17, 92-413 Łódź
T: (+48) 793 788 666, (+48 42) 670 70 10

Profesjonalna higienizacja
- z myślą o Twoim komforcie

Dzięki systematycznym wizytom higienizacyjnym Twoj uśmiech wyraźnie zyska jaśniejszy, odświeżony wygląd, a zęby będą pod stałą opieką stomatologa. Podczas takiej wizyty otrzymasz również indywidualne zalecenia od naszej higienistki, które znacznie ulatwią Ci codzienne dbanie o stan jamy ustnej.

Jednym z podstawowych zabiegów, który poprawia estetykę zębów jest profesjonalna higienizacja jamy ustnej wykonana przez lekarza lub dyplomowaną higienistkę. Zabieg polega na usunięciu kamienia i osadu nazębnego, piaskowaniu oraz fluoryzacji.

Przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest zazwyczaj nieprawidłowa higiena jamy ustnej. W pierwszym etapie na naszych zębach pojawia się osad. W późniejszym czasie tworzy się z niego płytka nazębna, w której mają  siedlisko bakterie, a w konsekwencji powstaje kamień nazębny. Sama płytka jest miękka i przy właściwym szczotkowaniu zębów łatwo ją usunąć. Jeśli jednak nieprawidłowo czyścimy zęby, płytka zamienia się w kamień. Nieusunięty może powodować zapalenie tkanek przyzębia, które także sprzyja rozwojowi próchnicy.

Warto zaplanować profesjonalne zabiegi higienizacji jamy ustnej i poddawać się im systematycznie co pół roku.

Skaling czyli usuwanie kamienia nazębnego

Skaling to metoda usuwania kamienia nazębnego za pomocą narzędzi ultradźwiękowych. Zabieg jest wykonywany przez higienistkę i jest bezbolesny. Wyróżnia się skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Ten pierwszy polega na usunięciu kamienia z korony zęba. Z kolei skaling poddziąsłowy polega na usunięciu kamienia znajdującego się w kieszonce dziąsłowej, poniżej linii dziąseł. Po zabiegu warto wykonać lakierowanie zębów, które dodatkowo zabezpieczy je przed osadzaniem się kamienia nazębnego.

Piaskowanie i polerowanie zębów

Zabiegi piaskowania i polerowania mają za zadanie zabezpieczyć zęby przed tworzeniem się kamienia. W trakcie polerowania powierzchnia zębów jest czyszczona za pomocą specjalnych past, gumek i szczoteczek. Z kolei piaskowanie zębów jest pomocne przy usuwaniu trudnych do pozbycia się osadów po kawie, herbacie, paleniu papierosów czy picia czerwonego wina. W tym celu używana jest specjalna piaskarka, która wytwarza pod ciśnieniem strumień wody. Metoda ta pozwala dotrzeć w każdą szczelinę międzyzębową i w bruzdy, skutecznie usuwając z niej osad.

Fluoryzacja

Po zabiegu oczyszczania zęby bardzo często zabezpiecza się fluoryzacją. Związki fluoru wzmacniają szkliwo zęba, dzięki czemu staje się bardziej odporny na próchnicę. Fluor może być podawany w postaci tabletek lub kropli, które poprzez krew trafiają do zębów lub poprzez szczotkowanie z użyciem preparatów z fluorem.

Profilaktyka w Art Dental

Zabiegi profilaktyczne powinny być przeprowadzane zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Są szczególnie ważne wśród młodych Pacjentów, ponieważ w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe, próchnica rozwija się zdecydowanie szybciej i częściej niż u osób dorosłych.

Podczas pierwszej wizyty w naszym gabinecie oprócz sprawdzenia stanu uzębienia, przeprowadzamy także instruktaż higieny jamy ustnej w zależności od potrzeb Pacjenta.
W jego skład wchodzi omówienie prawidłowej metody szczotkowania zębów, techniki stosowania nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych, irygatorów wodnych i płukanek.

Piaskowanie zębów i skaling to dwa wzajemnie uzupełniające się zabiegi, dlatego w Art Dental proponujemy Państwu wykonanie ich jednocześnie na jednej wizycie. U Pacjentów dorosłych zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów zalecamy wykonywać przynajmniej dwa razy w roku, w odstępach 6 miesięcznych.

 


 

 

Wróć