Gabinet Bukowiec
Bukowiec, ul. Sienkiewicza 4, 95-006 Brójce
T: (+48) 608 000 028
Gabinet Łódź
ul. Piasta Kołodzieja 17, 92-413 Łódź
T: (+48) 793 788 666, (+48 42) 670 70 10

Periodontologia
- leczenie przyzębia

Źródłem stanów zapalnych dziąseł i tkanek otaczających ząb są przede wszystkim bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej i kamieniu. Wytwarzają substancje, które niszczą szkliwo zęba i powodują stan zapalny w jamie ustnej. W konsekwencji uszkodzone zostaje połączenie zęba z kością, a zęby zaczynają się poruszać. Chorób przyzębia nie można bagatelizować.

Zęby otoczone są tkankami, które utrzymują stabilność naszego uzębienia. Dziąsło, ozębna, okostna, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy wspólnie tworzą przyzębie. Chorobami związanymi z przyzębiem zajmuje się periodontologia. Obok próchnicy choroby przyzębia to najczęściej pojawiające się nieprawidłowości w jamie ustnej.

W większości wypadków choroba przyzębia jest spowodowana nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale nie zawsze. Jeżeli zauważysz zaczerwienione lub krwawiące dziąsła, jeśli w ustach poczujesz nieprzyjemny zapach, a zęby będą wrażliwe na zimno/gorąco, koniecznie skonsultuj się ze stomatologiem. Wcześnie zdiagnozowane choroby przyzębia pozwalają podjąć skuteczne leczenie, ratują naturalne zęby i przedłużają ich żywotność. Według badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce 50% siedmiolatków, 75% dwunastolatków i aż 99% ludzi dorosłych ma kłopoty z przyzębiem. Warto zatem nawet profilaktycznie zbadać swoje uzębienie, by wykluczyć tego rodzaju choroby.

Sposoby leczenia chorób przyzębia

Jedną z najczęstszych metod stosowanych w periodontologii są zabiegi profesjonalnej higienizacji. Zabieg przeprowadza dyplomowana higienistka. Jej poszczególne etapy to: skaling, piaskowanie zębów i fluoryzacja. Nasza higienistka poinstruuje, jak należy skutecznie zadbać o higienę jamy ustnej, pokaże jak poprawnie szczotkować zęby, pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę. To wszystko dla zdrowia przyzębia ma znaczenie.

Inną metodą jest ręczne lub ultradźwiękowe usunięcie kamienia nazębnego. Wykonuje się je kiretą lub skalerem, który emitując dźwięki lub ultradźwięki rozbija kamień i eliminuje komórki bakteryjne. Użycie skalera pozwala nie tylko skrócić prawie o połowę czas zabiegu, ale także eliminuje możliwość uszkodzenia korzeni zębów.

Czasami, gdy złogi kamienia są rozległe, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu periodontologicznego. Polega on na odklejeniu błony śluzowej od okostnej i precyzyjnym usunięciu kamienia.

Najlepszą metodą niedopuszczenia do chorób przyzębia jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Jeśli odpowiednio szczotkujesz zęby i nie pozwolisz na powstanie kamienia nazębnego, nie będziesz narażony na konieczność poddania się zabiegom periodontologicznym. Warto też okresowo wykonać profesjonalną higienizację jamy ustnej w gabinecie, aby mieć pewność, że przyzębie jest zdrowe.

Wróć