Leczenie protetyczne pozwala wypełnić lukę po jednym lub po wielu zębach. Możliwości są różne: od zastosowania mostów, protez po koronę osadzoną na implancie. Protetyka to także wiele sposobów na poprawę wyglądu i funkcji zębów, które np. poddane zostały leczeniu endodontycznemu, uległy urazowi, starły się, mają nieprawidłowy kształt lub wielkość.
Zdarza się, że z różnych powodów musisz usunąć ząb, albo straciłeś go w inny sposób. Przy osiągnięciach współczesnej stomatologii nie tylko możesz go odzyskać, ale również nikt nie zauważy różnicy pomiędzy sztucznym uzupełnieniem, a prawdziwymi zębami. Obecnie protetyka dysponuje różnymi możliwościami, które mogą przyjść Ci z pomocą i wypełnić lukę w zębach. Warto to zrobić niezwłocznie, bowiem sąsiadujące z ubytkiem zęby mogę się przesuwać i zaburzyć prawidłowy układ zębów w jamie ustnej.
Leczenie protetyczne zawsze poprzedzone jest precyzyjną diagnostykę, w trakcie której lekarz protetyk zdecyduje, z jakiej metody najlepiej będzie skorzystać w Twoim indywidualnym przypadku.
Wśród stałych uzupełnień pojedynczego zęba najbardziej popularnym rozwiązaniem są korony. Mogą być one wykorzystane w przypadku ułamanego zęba, stanowiąc jego częściowe uzupełnienie. Mogą też osłonić cały ząb lub całkowicie zastąpić naturalną koronę. Wówczas mocuje się je na resztkach pozostałych po zębie. Korony to trwałe rozwiązanie problemu, ponieważ wykonane są z porcelany na podstawie metalowej lub cyrkoniowej. Ten drugi rodzaj koron, czyli porcelanowo-cyrkoniowych pozwala na wykonanie prac o wysokiej estetyce, porównywalnej do naturalnych zębów.
Innym rozwiązaniem stałym są mosty protetyczne. Składają się one z koron protetycznych osadzonych na sąsiadujących z nimi zębach naturalnych, zwanych filarowymi. Są one połączone przęsłem z zębami sztucznymi. W tym wypadku konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, aby można było umocować przęsło, a jednocześnie tak wykonać zabieg, by nowe zęby były idealnie wkomponowane i nie różniły się od pozostałych. W zależności od materiału, mosty można podzielić na: ceramiczne, pełnoceramiczne, kompozytowe lub akrylowe. Te ostatnie stosowane są jako rozwiązanie tymczasowe, do momentu wykonania właściwego mostu.
Zdarza się, że z różnych przyczyn straciliśmy wiele zębów. W tym wypadku pomocne będą protezy. Mogą być one częściowe lub całkowite, ruchome lub stałe. Najprostsze są protezy akrylowe, ruchome. Jest to jednak rozwiązanie najmniej komfortowe dla użytkownika. Powoduje konieczność używania kleju do protez, a także cyklicznej wymiany tego typu protez mniej więcej co pięć lat.
O wiele bardziej stabilne są protezy mocowane na implantach. Wystarczą dwa implanty w żuchwie lub cztery w szczęce. Mogą być one wyjmowane, wówczas stosuje się odpowiedni system zatrzasków, na których mocowana jest proteza. Protezy na implantach mogą też być stałe, ale wymaga to osadzenia większej ilości implantów w kości.